Porady

Jaką umywalkę wybrać do blatu kamiennego?

  Różnorodność modeli jest bardzo duża, aby wybrać najlepszą umywalkę należy przeanalizować własne potrzeby i gusta. Potem zakupić model ,który najlepiej spełnia nasze oczekiwania. Umywalki różnią się między sobą wieloma względami, wielkością, kształtem, kolorem, materiałem, stylem, sposobem montażu. Powinniśmy zastanowić się również, jaką chcemy mieć zamontowaną baterię. Trzeba zdecydować się czy chcemy baterię montowaną w ścianie, tradycyjną stojącą. W zależności od naszego wyboru, należy dostosować ilość otworów w umywalce.

  Ważną rzeczą są wymiary umywalki, przez zakupem należy najpierw sprawdzić czy zmieści się w zamówionym blacie. Trzeba zmierzyć szerokość oraz głębokość aby korzystanie było jak najbardziej komfortowe czyli zapewniało swobodne i wygodne mycie rąk.

  Główne dwa kryteria wyboru umywalki to rodzaj materiału oraz sposób montażu. Najczęstszym materiałem wykorzystywanym do produkcji jest ceramika, klasyczne rozwiązanie pozwalające łączyć piękno z praktycznością. Rozwiązanie to jest łatwe w utrzymaniu czystości i higieny. Często występują też umywalki wykonane z tworzyw sztucznych takich jak ABS, akryl. Są one wytrzymałe oraz lekkie. W razie uszkodzenie jest możliwość naprawy. Bardziej ekskluzywnymi rozważaniami jest zastosowanie granitu i stali nierdzewnej. Granitowe umywalki są robione zazwyczaj z konglomeratu z naturalnego kamienia i żywic. Najrzadziej stosowane w domowych warunkach są natomiast umywalki ze stali nierdzewnej, częściej stosowane w komercyjnych rozwiązaniach.

  Najważniejszą rzeczą dla estetyki jest montaż. Pominiemy umywalki wiszące, stawiane oraz meblowe gdyż nie mają one związku z blatem kamiennym.

  Komory podwieszane montuje się pod blatem, montaż taki jest bardzo trudny i wymaga skorzystania z profesjonalnej firmy. Producent powinien dostarczyć instrukcję instalacji zlewu wraz z zestawem montażowym. Komory podwieszane umożliwiają optymalne wykorzystanie przestrzeni roboczej.

  Można podzielić na trzy rodzaje montażu:

 • Nablatowe
 • umywalka nablatowa

  Są to umywalki stawiane na blatach. Łatwo je zamontować i są bardzo masywne i praktyczne.

  « Poprzednia 1 2 Następna »