Porady

Czy opłaca się kupować nagrobki z Chin?

Chiński Nagrobek

Chiński granit jest dość młody i miękki, dlatego łatwiej się go obrabia ale ma to również swoje wady, gdyż bardziej przepuszczalna struktura tego kamienia powoduje, iż jest on bardziej podatny na erozję i pochłanianie brudu. Nagrobki wykonane z chińskiego granitu często nie wytrzymują polskich warunków atmosferycznych. Podczas mroźnej i śnieżnej zimy płyty nabierają wody i pękają. Chińskie granity maja tez dużą zawartość żelaza, przez co nie rzadko na ich powierzchni pojawia się rdza. W przypadku chińskich nagrobków problematyczna jest nie tyle jakość granitu, który mimo młodego wieku jest jednak wytworem natury ale sposoby jego ulepszania. Niestety Chińczycy zbyt często nadużywają chemii kamieniarskiej podczas polerowania i konserwacji gotowego produktu. Wyroby granitowe często pokrywane są agresywnymi środkami nabłyszczającymi, które nie tylko działają na ich powierzchni ale wnikają głęboko w strukturę granitu.

Niestety tego typu ulepszenia podnoszą walory nagrobka tylko na krótki czas ponieważ są rodzajem tuszowania nieprawidłowo wykonanego poleru, maskowania porów w granicie i pęknięć a to w zetknięciu z naszymi warunkami pogodowymi powoduje iż na nagrobkach pojawiają się plamy, przebarwienia i zmatowienia. Nadmierne stosowanie chemii widoczne jest podczas obróbki granitu, kamień jest wtedy nienaturalnie wilgotny, co świadczy o tym iż chemia wniknęła głęboko w jego strukturę.

Oddzielną kwestię stanowi niska jakość gotowych wyrobów chińskich. Związanie jest to z seryjną produkcją maszynową nagrobków. Priorytetem jest ilość kosztem jakości produktu. Nagrobki często maja niewidoczne rysy, pęknięcia, które pogłębiają się już po kilku miesiącach po zamontowaniu. Nierzadko są też niedokładnie wypolerowanie, co nadrabia się środkami chemicznymi. Sprowadzanie granitu z Azji stało się tańsza alternatywą dla rodzimych nagrobków. Jednak kupując nagrobek w naszej firmie mają państwo pewność co do jakości materiału, który można obejrzeć wcześniej, wykonania, prawidłowy montaż oraz 2 letnią gwarancję. Trzeba więc uważać gdyż za pozorną oszczędność można słono zapłacić w myśl zasady kto tanio kupuje dwa razy kupuje. Dlatego przed zakupem warto się zastanowić czy aby nie kupujemy kota w worku.