Porady

Jak dbać o blaty granitowe?

Środek czyszczący

Blaty granitowe są niezwykle trwałe i prawie w 100% odporne na plamy. Utrzymanie ich w czystości nie sprawia problemu. Praktycznie nie pochłaniają zapachów ani tłuszczu, nie plamią się i nie odbarwiają. Po zamontowaniu blatu przez naszą firmę kamieniarską pracownik starannie czyści, impregnuje blat oraz informuje klienta o jego prawidłowym użytkowaniu. My sami też musimy zadbać o niego najlepiej codziennie i czyścić go łagodnymi środkami pielęgnującymi, np. delikatnym płynem do mycia naczyń. Warto też zaopatrzyć się w gotowe płyny, emulsje i oczyszczacze do kamienia, które nie tylko myją ale pielęgnują kamień i nadają powierzchni polerowanej piękny połysk. Polecamy produkty firmy Mapei, które stosuje nasza firma. Jednakże mogą Państwo skorzystać z innych zamienników. Po umyciu blat należy dokładnie wytrzeć ściereczką bawełnianą, flanelową lub z mikrofibry. Pozwoli to wyeksponować połysk i zapobiegnie powstawaniu zacieków. Należy robić to regularnie, gdyż pozostawione zacieki trudniej usunąć. Nie zaleca się korzystania z wody z mydłem ponieważ mydło może zbierać się na powierzchni blatu, co narusza jego powierzchnię.

Nieco większej uwagi wymagają blaty matowe gdyż mogą być trudniejsze w doczyszczeniu jeśli zaniedba się ich pielęgnację. Ze uwagi na to, że powierzchnia granitu jest dość porowata raz na około rok zaleca się stosowanie impregnatu, co pozwala na trwałe użytkowanie blatu. Środki impregnujące są absorbowane przez kamień, co zabezpiecza go na wiele miesięcy. Dzięki temu granit jest bardziej odporny na działanie , alkoholu, środków czyszczących, kawy, żywności, soków czy tłuszczu.

Z biegiem czasu środek pielęgnacyjny ulega wypłukaniu. Możemy rozpoznać to po tym, że różne płyny znajdujące się na powierzchni blatu szybciej są przez niego wchłaniane. Należy wtedy powtórzyć zabieg impregnacji, dzięki temu blat ponownie nabierze blasku.